U Berlinu, od 33 000 tona starih telefonskih imenika reciklirano je 2 400 t. Mi bi smo mogli reciklirati bar papir za ovakve materijale koji kratko žive, umjesto da uvozimo papir i drvo. Jedan dio materijala Kongresa SAD nosi oznaku " reciklirani papir".
U Zagrebu se sakuplja oko 250 kg smeća po stanovniku godišnje, što je za 8 do 10 puta više nego prije 30 godina. To znaći da Zagrepčani proizvedu oko 1 000 tona smeća na dan, što savlada oko 2 500 radnika Gradske čistoće sa 150 vozila. Izbaćeno smeće ima toplinsku moć od oko 1,4 milijuna kWh/kg, što znaći da bi se moglo dobiti 490 milijuna kWh. Ako bi izgorjelo samo 20%, mogla bi raditi toplana od 2,5 do 10 MW, što bi znatno doprinjelo ublažavanju i pojeftinjenju grijanja zimi.
Ambalaža može postati svjetski problem, ali je to nedavno mogla dovesti do međunarodnih komplikacija zbog - piva ! (a da ne govorimo o opasnom otpadu oko kojeg ima svakodnevno međunarodnih problema i koji ni nas ne zaobilaze.
Naime, susjedi Belgije proizvode svjetski čuvena piva koja Belgijanci rado piju. Sve je bilo dobro dok susjedi nisu počeli isporučivati pivo u malim pakiranjima u nepovratnoj ambalaži. Kako su izračunali za koje će vrijeme biti zatrpani pivskim flašama i konzervama, Belgijanci su se obratili diplomaciji, pa i Zjedničkom tržištu i OECD-u.
U posljednje vrijeme raste količina i vrsta ambalaže od plastičnih materija, kao i od kombinacije papir - plastika - aluminij, što je veoma teško za odvajanjei recikliranje.